Városlista
2026. január 31, szombat - Marcella

Hírek

2023. Április 25. 07:41, kedd | Életmód
Forrás: mti

Sikeresen feljutott a Kiss Péter Emléktúra csapata a Kancsendzönga alaptáborába

Sikeresen feljutott a Kiss Péter Emléktúra csapata a Kancsendzönga alaptáborába

Az Annapurnán lezúdult lavina és a rossz időjárási viszonyok ellenére április 22-én helikopterrel feljutott a Kiss Péter Emléktúra csapata a Kancsendzönga alaptáborába, így a család méltóképpen elbúcsúzhatott a tíz éve eltűnt hegymászótól.

Az expedíciót szervező Kalifa Alpin Csapat MTI-hez eljuttatott hétfői közleménye szerint az utazás célja az volt, hogy Kiss Péter édesapja és testvére elzarándokoljon a Himalájának arra az útvonalára, tíz évvel ezelőtt Erőss Zsolt és Kiss Péter hegymászók haladtak.

Mint felidézik, a Kancsendzönga-túrára április 8-án indult a csapat Budapestről Nepálba, Tseramba, az utolsó állomásra április 19-én érkeztek meg. Az alaptáborig tartó gyalogút gleccserhasadékokkal szabdalt, sziklás, jeges, veszélyes terepen haladt. Az utolsó szakaszon egy szinte függőleges falon, előre rögzített köteleken lehet csak feljutni, ami a jól képzett hegymászókat is próbára teszi, így ez az útvonal nem jöhetett szóba.

A tervek szerint helikopterrel készültek feljutni az alaptáborba. A feljutás így is nehézségekbe ütközött az Annapurnán történt lavinabaleset mentési munkálatai és a rendkívül rossz időjárási helyzet miatt.

A kialakult helyzetben az ügynökség nem tudott helikoptert küldeni az emléktúra tagjaiért. Sarhan Omar, a Kalifa Alpin Csapat vezetője folyamatosan bátorította a csapatot, és a háttérben mindent követ megmozgatott a zarándokút sikeréréért. Az utolsó pillanatig bizonytalan volt a családtagok feljutása, de a végsőkig kitartottak - olvasható a közleményben.

Mint írják, végül öt nap várakozás után, április 21-én a család helikopterrel elindulhatott az alaptábor felé. A kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt pár perc repülés után vissza kellett fordulni. Végül másnap, április 22-én Kiss Péter családja sikeresen feljutott a Kancsendzönga 5515 méteren lévő alaptáborába.

Az emléktábla mellé koszorút, valamint magyar és székely zászlót helyeztek el, tisztelegve Kiss Péter és Erőss Zsolt emléke előtt. Egyben megemlékeztek Győrffy Ákosról is, Kiss Péter korábbi hegymászótársáról, aki április elején tűnt el az olaszországi Alpok Monte Rosa-masszívumán - áll a közleményben.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 31. 16:00, szombat | Életmód

Szép új világ 2. - Ember vagy gép? Közelebb van, mint hinnénk

Eljöhet az idő, amikor már nem tudjuk pontosan megmondani: emberrel beszélünk, vagy egy géppel?

2026. Január 31. 15:00, szombat | Életmód

Tavaly 2,4 millióan utaztak a BAHART kompjain és hajóin

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) hajóin és kompjain tavaly csaknem 2,4 millióan utaztak, ami az elmúlt 30 év egyik legjobb teljesítménye és 53 ezerrel haladja meg a 2024-es forgalmi adatokat

2026. Január 31. 10:34, szombat | Életmód

Elhunyt Fenyő Miklós

Életének 79. évében elhunyt Fenyő Miklós énekes, dalszerző - közölték szombaton a zenész hivatalos Facebook-oldalán.

2026. Január 30. 08:00, péntek | Életmód

Szép új világ: Humanoid robotok gyártásába kezd a Tesla

Két autómodell gyártását is leállítja a Tesla, hogy azok gyártosorait átalakítva humanoid robotokat gyártson. Évente akár 1 millió Optimus robot készülhet.