Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2014. Augusztus 08. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Mínuszokat hoz az orosz piac

Mínuszokat hoz az orosz piac

Körülbelül 35 milliárd dollárnyi amerikai és európai uniós befektetést érinthetnek Oroszországban az ország ellen elrendelt szankciók a Russia Today szerint. A Mol ottani projektjein folyó munkát nem akadályozná, ha nem érkeznének az országba nyugati olajipari berendezések - írja a Világgazdaság.

A Mol oroszországi tevékenységét nem érinthetik az orosz olajipart sújtó, esetleges szankciók, mert alapvetően helyi eszközökkel és szervizzel dolgozik az olaj- és gázipari társaságtól kapott válasz szerint. A Világgazdaság azért érdeklődött a Mol esetleges sérülékenységéről, mert a társaság három oroszországi lelőhelyen is aktív, és a szénhidrogénkészletek felmérését és a fúrásokat jellemzően nyugati (többségében amerikai) cégek végzik.

A Mol Matyuskinszkij blokkján indított kétdimenziós szeizmikus vizsgálatok már egyébként is lezárultak, ahogyan a Jerilkinszkijen is, a Bajtuganon pedig már termelnek. A Matyuskinszkin három kutatófúrás folyik, a Bajtuganon a 2014-re tervezett, 50 termelőkút lefúrásából az év második felére 31 maradt, a Jerilkinszkijen még nem fúrtak.

Az év első felében a Mol 8,8 milliárd forintnyit költött el oroszországi beruházásaira, és napi 8,7 ezer hordó olajat termelt, ez utóbbi közel a felében kevesebb az előző év azonos időszakában felhozott mennyiségnél. Bár a szankciók nem tiltják közvetlenül az azokat elrendelő országok cégeinek oroszországi munkavégzését, alkatrész-, eszköz-, vagy berendezés-utánpótlás nélkül ellehetetlenülhet az ottani munkájuk.

Az intézkedések miatt amerikai és az európai uniós cégeknek együtt körülbelül 35 milliárd dollárnyi ottani befektetését is érintik a Russia Today összesítése szerint. Lelassulhatnak a külföldiek további oroszországi befektetései is. A lehetséges fő kárvallottak között az orosz lap a brit BP-t, az amerikai ExxonMobilt, a francia Totalt és a berendezés-szállítókat említi, de kitér a világ két legnagyobb olajipari szolgáltató (például olajfúró) társaságára, az amerikai Halliburtonra és a Schlumberger-re is.

A legsérülékenyebb a BP, mert 19,75 százalékban ellenőrzi a szankciós listán lévő Rosznyeftyet, és mert Oroszországból származik globális olajtermelésének a fele. Elég rosszul járhat az orosz piacon 20 éve aktív ExxonMobil is. Szintén partnere a Rosznyeftynek, részese a nyugati-szibériai Bazsenov olajemzőn folyó, 500 milliárd dolláros fejlesztésnek, és beszállt egy orosz-távol keleti cseppfolyós gáz terminál 15 milliárd dolláros építésébe is.

Esetleges kivonulásával a Bloomberg szerint magával vinné azt az egymilliárd dollárt is, amit egy orosz sarkköri projektbe akart fektetni. A Totalnak Oroszország a negyedik legnagyobb piaca, és az övé a feketelistás Novatek 18 százaléka. A Novatek irányítja az amerikai technológiától erősen függő, 27 milliárd dolláros Jamal LNG projekt.

A Halliburton bevételeinek csak a 4-5 százaléka, a Schlumbergerének pedig az 5-6 százaléka származik az oroszországi megbízásokból az RBC Capital becslése szerint. Ezt viszont elveszíthetik a Russia Today szerint. A szankciók miatt csökkenhet a ma még napi 10,55 millió hordós orosz olajtermelés.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik