Hírek
2019. Április 24. 12:55, szerda |
				Külföld				
Forrás: Venczel Katalin, az MTI tudósítója jelenti:
				
				Elismerték a munkások, hogy cigiztek a Notre-Dame tüze előtt
 
				A párizsi Notre-Dame múlt heti tűzvészében leomlott huszártorony körüli állványzatért felelős vállalkozás szerdán elismerte és sajnálatát fejezte ki amiatt,
hogy a felújításon dolgozó munkások egy része megszegte a dohányzási tilalmat, de kizárta, hogy a helyszínen talált cigarettacsikkek okozhatták a tüzet.
	"Igaz, hogy vannak munkatársak, akik időnként megszegik ezt a tilalmat, amit sajnálunk" - mondta a francia hírügynökségnek Marc Eskenazi, a Le Bras Freres nevű cég szóvivője, hozzátéve ugyanakkor, hogy "semmi esetre sem egy rosszul elnyomott csikk okozta a párizsi Notre-Dame tűzvészét".
	
	"A munkatársak elismerték a rendőröknek, hogy tényleg előfordult, hogy dohányoztak" - hangsúlyozta a szóvivő azok után, hogy a Le Canard enchainé című szatirikus hetilap szerdán megjelent számában azt írta, hogy a nyomozók hét cigarettacsikket találtak a leomlott huszártorony körüli állványzat maradványain.
	
	"Tényleg tilos volt az állványzaton dohányozni. De a tiltást többé-kevésbé betartották. Viszont egy kissé bonyolult volt mindig lemászni (dohányozni), mert az időbe telik" - fogalmazott Marc Eskenazi. Szerinte azonban kizárt, hogy ez a hanyagság okozta a tüzet. "Ha valaki próbált már tüzet gyújtani egy kandallóban, azt tudja, hogy egy fatörzsre dobott csikktől semmi nem történik" - mondta az illetékes.
	
	A jól értesült hetilap megerősítette, hogy a katasztrófa okait vizsgáló szakértők úgy vélik, baleset történt, és azokat a tényezőket tanulmányozzák, amelyek együttesen hozzájárultak a tűzvészhez. Valószínűsítik, hogy a huszártorony állványzata liftjeinek elektromos szerkezetében keletkezett rövidzárlat állhat a pusztítás hátterében. Marc Eskenazi szerint viszont a szerkezetekkel "nem volt semmi gond".
	
	"Egyébként is messze voltak a huszártoronytól, már pedig azt már megállapították, hogy a tűz az építmény belső részéből indult" - hangsúlyozta a szóvivő. "A liftek sem lehetnek a tűzvész okozói" - tette hozzá.
	
	A székesegyház vezetői a Le Canard enchainének elismerték, hogy a templom padlásán - annak ellenére, hogy ezt tiltják a biztonsági előírások - voltak olyan elektromos kábelek, amelyekben keletkezhetett rövidzárlat.
	
	A huszártoronyban három harang lakott, amelyekbe elektromos áramot vezettek a nagy harangok felújításának kezdetén 2012-ben. A tűzvész napján a harangok reggel 8, majd 9 órakor és a déli mise előtt megkondultak, majd délután 6 óra 4 perckor is, 12 perccel azelőtt, hogy a füstjelző először riasztott.
	
	A több mint 850 éves gótikus székesegyházban, amelyet A párizsi Notre-Dame című regényében a híres XIX. századi regényíró, Victor Hugo is megörökített, április 15-én a kora esti órákban csaptak fel a lángok, leégett a tetőszerkezet, leomlott a kúp alakú huszártorony. A Párizs szívében, az Ile de la Citén található épület a legjelentősebb európai turistalátványosság, évente 13 millióan keresik fel.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 31. 08:08, péntek | Külföld
Donald Trump: több témában megállapodtak Hszi Csin-pinggel
2025. Október 31. 08:04, péntek | Külföld
J.D. Vance: a nukleáris arzenál működőképességének fenntartása is indokolja a tesztek újraindítását
Az amerikai nukleáris arzenál működőképességének fenntartása is indokolja a tesztek újraindítását - jelentette ki J. D. Vance alelnök csütörtökön megerősítve Donald Trump amerikai elnök szándékát.
2025. Október 29. 07:28, szerda | Külföld
Kenyai légitársaság: nyolc magyar állampolgárságú áldozata is van a kenyai légikatasztrófának
2025. Október 27. 07:47, hétfő | Külföld
Ukrajnai háború - Kreml: kemény lesz a válasz, ha nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják Oroszországot
Kemény választ fog adni az orosz hadsereg, ha Oroszország belsejét nagy hatótávolságú fegyverekkel támadják
